Pakujemy bagaż podręczny do samolotu

Bagaż podręczny, w odróżnieniu od bagażu rejestrowanego można zabrać ze sobą na pokład samolotu. Po wejściu do samolotu umieszcza się go w specjalnym schowku, który znajduje się nad fotelami. Bagaż oczywiście podlega kontroli na lotnisku. Ze względu na rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem terrorystycznym, niektórych przedmiotów nie można wnieść na pokład samolotu i choć każda z linii lotniczych ma swoje odrębne przepisy i regulaminy, to jednak jest wspólna pula przedmiotów, których bezwzględnie nie można wnosić do samolotu i to zarówno do bagażu podręcznego jak i rejestrowanego. Na stronach internetowych linii lotniczych oraz na serwisach zajmujących się tą problematyką ( taką jak na przykład eSky ) znajdziemy szczegółowe listy co wolno a co przewozić samolotem, ale na pewno nie wolno zabierać ze sobą ostrych narzędzi, materiałów wybuchowych, łatwopalnych, radioaktywnych i trujących i wszystkich takich przedmiotów, które mogą zagrozić bezpieczeństwu pasażerów. Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami  podczas odprawy pracownik ochrony lotniska  może zakwestionować każdy przedmiot , który uzna za niebezpieczny, nawet jeśli znajduje się on na liście przedmiotów dopuszczonych do przewozu.

Zasada jest taka, że  do bagażu podręcznego powinniśmy zabrać co niezbędne do podróży samolotem, oraz wszystkie bardzo wartościowe przedmioty ( pieniądze, dokumenty, zaświadczenia, biżuteria, karty płatnicze itp.) oraz te, które mogą mogą być narażone na zniszczenie podczas przewożenia w luku bagażowym ( na przykład aparat fotograficzny, tablet, telefon komórkowy).

Trzeba znać ograniczenia dotyczące płynów- przewozimy je w specjalnych pojemnikach o pojemności 100ml, ich łączna ilość nie może przekroczyć jednego litra, a te pojemniki muszą być spakowane do przezroczystej torby o tej samej pojemności. Limit ten nie obowiązuje w przypadku przewożenia mleka dla niemowlaków, oraz lekarstw, które wprawdzie mogą być się w naszym podręcznym bagażu, ale trzeba mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie o konieczności ich przyjmowania.

Istnieją też ograniczenia co do wielkości bagażu podręcznego – przede wszystkim na większości linii lotniczych zezwala się tylko na jedną sztukę bagażu o wymiarach nie większych jak 55x40x20 cm, ważącą nie więcej niż 8 kilogramów, więc na prawdę warto zabrać tylko niezbędne rzeczy. Ważna jest też technika pakowania ( ruloniki) i torba, albo plecak ( najlepiej miękki ) .Pamiętajmy też żeby na wierzchu lub w bocznej kieszeni położyć dokumenty i wszystkie te rzeczy które będą potrzebne do kontroli, uchroni nas to przed trudem ponownego pakowania na lotnisku i ewentualnego wyrzucania do kosza  zbędnych rzeczy. Każda linia lotnicza ma nieco inne przepisy, więc warto się wcześniej z nimi zapoznać. Jeśli bagaż podręczny przekroczy wymagane wymiary lub jest cięższy, to może być odprawiony jako bagaż rejestrowany, ale też w ramach limitów obowiązujących na danej linii. W pierwszej lub biznesowej klasie zazwyczaj mamy zwiększone limity na bagaż.

 

 

Kategorie: Poradnik podróżnika,