Odprawa online

Można odprawić się na lotnisku i można dokonać odprawy online, czyli przez internet. Ten drugi sposób szczególnie podoba się ludziom młodym, dla których internet to nie alternatywne życie, ale życie jak najbardziej prawdziwe, no i wszystkim tym, którzy z internetem są za pan brat i cenią swój czas. Oprócz oszczędności czasu, odprawa online  pozwala oszczędzić  również pieniądze , bo przecież odprawa na lotnisku kosztuje ( każda linia lotnicza ma swoje odrębne stawki w tym względzie), a odprawa online jest bezpłatna.

Odprawa online odbywa się za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych, które oferują taką właśnie usługę. Jednym z takich serwisów jest  eSky. Procedura dokonywania odprawy za pomocą tego serwisu wygląda w następujący sposób-

1. Pierwszy krok to zakup biletu – odprawy online można dokonać od siedmiu dni do sześciu godzin przed planowanym wylotem

2. Wejście na stronę internetową serwisu eSky

3.Link do odprawy online dostaje się w mailu od eSky

4.Otwieramy mail, klikamy w link, który przenosi nas do specjalnego formularza odprawy

5. Wypełniamy ten dokument bardzo uważnie danymi pasażerów

6. Wysyłamy i dostajemy maila z potwierdzeniem dokonania odprawy i załącznikiem w postaci karty pokładowej, którą należy wydrukować.

7. Na lotnisko zabieramy ze sobą bilet, wydrukowaną kartę pokładową oraz dokument tożsamości, z którego korzystaliśmy przy odprawie online. Bez dokumentu tożsamości nie dostaniemy się na pokład samolotu, możemy tez niestety zapłacić opłatę karną.

 

Najczęstsze błędy jakie pojawiają się przy odprawie online -

– nie trzymamy się ściśle podanego w mailu czasu w jakim mamy dokonać odprawy, czyli odprawiamy się albo  za wcześnie albo za póżno.

– trzeba sprawdzić pocztę, czy przypadkowo na adres mailowy nie przyszedł nowy link z nowym rozkładem lotu

– przy jednoczesnym odprawianiu kilku osób,może skończyć się limit czasowy, który jest nałożony dla ochrony danych osobowych

 

Niektóre linie lotnicze ( Ryanair, Wizz, Air Eazy) już po odprawie online umożliwiają zmianę daty lotu i nazwiska pasażera, koszt takiej odprawy to 15 euro, lub 15 funtów.

 

Na co warto zwrócić uwagę przy dokonywaniu odprawy online

- trzeba pamiętać, że po dokonaniu odprawy online, większość linii lotniczych ( oprócz Ryanair, Wizz,Air Eazy) nie pozwala na zmianę w bilecie

– wydruk kart podkładowych musi być w czarnym kolorze

– jedna strona karty pokładowej nie może być zadrukowana

– dla każdej osoby musi być odrębnie wydrukowana karta pokładowa ( nie mogą to być „zbiorcze” karty dla wielu osób

– na lotnisku potrzebny jest komplet dokumentów ( bilet, karta i dokument tożsamości, którym najczęściej jest ważny paszport)

– odprawa online nie zwalnia nas od odprawy bagażowej

 

Kategorie: Poradnik podróżnika,