Jak podróżować bezpiecznie ?

Podróż bezpieczna, to podróż dobrze zaplanowana, do której dobrze się zawczasu przygotujemy. Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji , które podczas podróży mogą się zdarzyć,tak jak nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji w życiu i tych dobrych i tych złych, choć zawsze lepiej dla dobrego samopoczucia zakładać optymistyczne wersje. Filozoficznie rzecz biorąc los człowieka nie zależy tylko od niego samego i każdy w miarę rozgarnięty człowiek wie, że  są rzeczy na ziemi i niebie o których się nawet wielkim filozofom nie śniło, ale jak się jest dobrze poukładanym i przygotowanym człowiekiem, to jakoś tych pechowych sytuacji jest mniej, co nie znaczy, że się w ogóle nie zdarzają.

Skompletowanie niezbędnych dokumentów to pierwszy warunek bezpiecznej podróży. Paszport, aktualne wizy, jeśli takich potrzebujemy, bilet lotniczy, a właściwie to jego rezerwacja, aktualne świadectwa szczepień, jeśli są potrzebne, pieniądze w walucie docelowego kraju, lub dokładne sprawdzenie, czy nasza karta płatnicza  zadziała na tamtym terenie- to podstawowe dokumenty jakie musimy sobie zawczasu przygotować i sprawdzić, jeśli nie chcemy przykrych niespodzianek.

Drugi warunek to zadbanie o swój stan zdrowia ( zwłaszcza jeśli podróż będzie daleka na przykład w tropiki) , wizyta u lekarza, zrobienie niezbędnych badań, ewentualnie potrzebnych szczepień. Dobrze też zawczasu skompletować apteczkę, w której  znajdą się nie tylko leki, które aktualnie zażywamy, ale też wiele podstawowych lekarstw i środków medycznych na wypadek typowych wakacyjnych i podróżnych dolegliwości.

Trzecim warunkiem bezpiecznej podróży jest optymalne spakowanie się  tak by  bagaż nie był zbyt duży, ale żeby zabrać wszystko co ułatwi podróż i zapewni komfortowy pobyt. Sprawdzonym sposobem jest wcześniejsze zrobienie listy potrzebnych rzeczy i przy pakowaniu  ich stopniowe odhaczanie . Trzeba też znać limity bagażu obowiązujące w tej linii lotniczej z której usług zamierzamy skorzystać oraz listę dozwolonych i zabronionych przedmiotów w samolocie. Zasadą jest aby wszystkie wartościowe przedmioty (pieniądze, sprzęt elektroniczny, biżuterię i oczywiście dokumenty mieć przy sobie w bagażu podręcznym. W podręcznym bagażu powinniśmy mieć też najbardziej nam potrzebne leki, ale również powinniśmy wcześniej zapoznać się z przepisami obowiązującymi w tym względzie.

Bezpieczne podróżowanie samolotem to też rygorystyczne przestrzeganie zasad jakie obowiązują na tych liniach lotniczych. Pamiętajmy,że ze stewardesą i obsługą na lotnisku się nie dyskutuje, tylko się wykonuje ich polecenia.

Ostatnią ważną zasadą, która jest warunkiem bezpiecznej podróży, nie tylko samolotem, jest wykupienie dobrej polisy ubezpieczeniowej, dobrej czyli o bardzo szerokim spektrum. Jeśli mimo dobrego przygotowania jednak coś nieprzyjemnego nas spotka ( kradzież, choroba, wypadek itp.), to przynajmniej będziemy mieli dobrą opiekę lekarską na miejscu i nie poniesiemy dużych  szkód materialnych.

 

 

Kategorie: Poradnik podróżnika,