Pies przewodnik w samolocie ?

Nie wszystkie linie lotnicze godzą się na przewóz zwierząt w samolocie, a jeśli już tak, to zawsze pod pewnymi warunkami i za dość sporą opłatą. W różnych liniach jest różnie, ale często wszystkie koszty związane z przewozem zwierzaka  przewyższają  koszty zakupu całego normalnego biletu. Wyjątkiem jest przewóz psa przewodnika osoby niewidomej. W tym wypadku zdecydowana większość linii lotniczej godzi się na przewóz psa i to nie w luku bagażowym, jak to jest zazwyczaj, ale na pokładzie samolotu przy osobie niewidomej. Przewóz psa przewodnika jest bezpłatny. Na dodatek nie zmniejsza to limitu bagażu dla osoby niedowidzącej, a dla psa przewodnika nie ma limitu wagi.

Osoby niewidome z psem przewodnikiem powinny jednak przed podróżą wykonać koniecznie kilka niezbędnych przygotowań.

Po pierwsze trzeba poinformować odpowiednio wcześniej linie lotnicze o tym że w podróży będzie nam towarzyszyć nasz pies przewodnik. Najlepiej zrobić to przy rezerwacji biletu, bo wtedy pracownik uwzględni tą informację, w rezerwacji, co pozwoli linii lotniczej lepiej się do tego przygotować ( ilość przewożonych podczas lotu zwierząt jest ograniczona wewnętrznymi przepisami danych linii lotniczych). Jeśli będziemy potrzebować jakiejś bardziej szczegółowej informacji to pamiętajmy, że pod specjalnym numerem telefonu ( 801 420 303) konsultant poinformuje nas o wszystkim co dotyczy przewożenia zwierzaków, trzeba bowiem wiedzieć, że są linie lotnicze , które w ogóle nie godzą się na przewiezienie zwierząt, nawet jeśli to jest pies przewodnik tak przecież niezbędny dla osoby niewidomej.

Pies przewodnik musi być dobrze przygotowany do podróży, musi mieć smycz, kaganiec oraz wszystkie wymagane przez linie lotnicze dokumenty, a jest ich trochę. Przede wszystkim pies musi mieć wszczepiony specjalny mikro czip. Mikro czip jest wszczepiany przez weterynarza, a jego numer jest wpisywany do paszportu zwierzaka. Tak, tak, każde zwierze musi mieć specjalny paszport, który jest wystawiany również przez lekarza weterynarii. Tam też są wpisywane  obowiązkowe szczepienia psa, bez nich nie ma mowy o  podróży samolotem.

Pamiętajmy o tym, że zawsze ostateczną zgodę na wpuszczenie psa przewodnika na pokład wyraża przedstawiciel linii lotniczej z usług której korzystamy.

 

Kategorie: Poradnik podróżnika,