Co powinna zawierać apteczka turystyczna ?

Wybierając się w podróż, zwłaszcza daleką, zawsze powinniśmy być zaopatrzeni w apteczkę, a właściwie w apteczko -kosmetyczkę. Nawet jeśli wybieramy się w miejsce w którym są sklepy, apteki, szpitale i przychodnie powinny być na przysłowiowym każdym rogu, to bezpieczniej będzie mieć przy sobie niezbędne lekarstwa, zwłaszcza jeśli na coś chorujemy, lub podróżujemy z dziećmi lub z osobami starszymi. Jeśli będziemy mieć przy sobie niezbędne leki, to  będziemy mogli szybciej zareagować, a poza tym nie zawsze znamy wszystkie oryginalne nazwy leków oraz warunki ich sprzedaży ( na przykład w naszym kraju lek jest sprzedawany bez recepty a w kraju do którego przyjechaliśmy musi być recepta).

Apteczka turystyczna nie powinna być zbyt obszerna, ale powinna zawierać wszystko co nas poratuje w typowych chorobach podróżnika i typowych skaleczeniach i stłuczeniach .

Oto przykład typowej apteczki turystycznej

– środki dezynfekujące skaleczenia, najlepiej w spray

– plastry jałowe ( kilka sztuk różnych rozmiarów)

– bandaż, jałowe gaziki

– małe nożyczki, pinceta

– antybakteryjny żel do mycia rąk

– termometr nie rtęciowy ( nie wolno go używać w Unii Europejskiej, nie wolno też przewozić go samolotem ), najlepiej w plasterkach, bo się nie stłucze

– leki przeciwbólowe i przeciwzapalna ( najlepiej dwa rodzaje i najlepiej już sprawdzone w tak zwanym praniu np. paracetamol, czy aspiryna)

– leki na gardło ( tabletki do ssania )

– leki przeciwbiegunkowe i uzupełniające elektrolity ( najlepiej w saszetce)

– antybiotyk o szerokim spektrum działania, taki na który nie jesteśmy uczuleni

– leki przeciwkaszlowe ( ale raczej nie syrop tylko tabletki)

– leki przeciwalergiczne zarówno w postaci tabletek jak i maści antyhistaminowe do stosowania zewnętrznego

– maść przeciwgrzybiczna

– żel lub spray odstraszający owady

– krem do opalania z filtrami, chustka bawełniana na głowę( ewentualnie kapelusz)

Oczywiście jeśli cierpimy na jakąś chorobę przewlekłą, to w pierwszej kolejności powinniśmy zabrać lekarstwa, które zażywamy na co dzień. Trzeba też mieć koniecznie wymagane certyfikaty szczepień, no wiadomo najlepiej się przed wyjazdem dobrze ubezpieczyć, żeby w razie czego móc liczyć na bezpłatną pomoc.

 

 

Kategorie: Poradnik podróżnika,