Co można zabrać do samolotu ?

Każda linia lotnicza ma swoje wewnętrzne przepisy dotyczące wielkości i zawartości  bagażu, ale też  w wielu punktach są one wspólne, gdyż zostały wprowadzone na skutek wspólnej polityki mającej na celu obniżenia ryzyka zamachów terrorystycznych.

Samolotem można przewozić swój bagaż na dwa sposoby – może to być bagaż podręczny, czyli ten, który jak sama nazwa wskazuje mamy pod ręką, czyli przy sobie i bagaż rejestrowany, który leci w luku bagażowym. Oba rodzaje oczywiście podlegają odprawie i w stosunku do obu istnieje wiele ograniczeń zarówno dotyczących wagi, jak i zawartości.

Trzeba pamiętać, że przy odprawie operator kontroli bezpieczeństwa na lotnisku ma prawo usunąć zarówno z bagażu podręcznego, jak i z bagażu rejestrowanego wszystkie przedmioty, które wzbudzą jego wątpliwość, nawet wtedy, kiedy nie ma ich na liście przedmiotów zabronionych.

Warto jednak wiedzieć jakich przedmiotów na pewno przewozić nie wolno, a w stosunku do jakich są ograniczenia.

W bagażu podręcznym można zabrać najwyżej jeden litr płynu i to w specjalnych pojemnikach o pojemności nie przekraczającej 100 ml. Mogą to być np. płyn do płukania ust, płynne kosmetyki, czy alkohol. Nie mogą to być płyny żrące, trucizny, chemikalia o nieznanym składzie itp.  Jeśli chcemy mieć ze sobą coś do picia , należy zakupić  wodę butelkowana już po dokonaniu odprawy w hali odlotów, bo taką bez problemu wniesiemy na pokład samolotu. W bagaży podręcznym nie można mieć przedmiotów z ostrymi krawędziami i kolcami i wszystkie takie, które mogły by być użyte jako broń- na przykład noże, nożyczki, brzytwy, ostrza golarek, skalpele, strzykawki, igły, szpikulce, korkociągi, nie mówiąc już o toporkach i tasakach.

W bagażu podręcznym można mieć leki( takie, które zaordynował  lekarz), wszelkie akcesoria medyczne, a jeśli ktoś choruje na cukrzycę i ma przy sobie orzeczenie lekarskie tego dotyczące, to może mieć przy sobie strzykawki, insulinę, glukometr, czy pompę insulinową.

Do bagażu podręcznego należy zabrać wszystkie przedmioty wartościowe ( pieniądze, dokumenty, biżuteria, laptop, komórka itp. ), można też zabrać coś do czytania, drobne przedmioty elektroniczne i wszystkie te drobiazgi, które zazwyczaj mamy w torebce- wszystko to pod warunkiem, że się zmieszczą i nie przekroczymy limitu, no i jeśli nie stwarzają zagrożenia dla innych.  

Jeśli zaś chodzi o bagaż rejestrowany to generalne zasady czego nie wolno zabrać do samolotu są  podobne ( materiały wybuchowe, substancje toksyczne, substancje łatwopalne, aerozole obezwładniające, materiały radioaktywne, sprężone gazy,  ale można na przykład przewozić narzędzia czy broń (oczywiście zabezpieczoną ).

Szczegółowe tabele co można a czego nie można zabrać do bagażu podręcznego i rejestrowego znajdziemy na stronach serwisu eSky. Dla tych, którzy nie są internetowi pozostaje telefon do Telefonicznego Centrum Obsługi  801 420 304 .

 

 

Kategorie: Poradnik podróżnika,