Gdzie z wizą, a gdzie bez wizy?

Wiza to nic innego, jak pisemne zezwolenie na przekroczenie granicy i pobyt na terenie obcego państwa, które wystawiane jest przez konsulaty lub inne przedstawicielstwa dyplomatyczne tego państwa. Przepisy wizowe reguluje prawo w danym państwie i choć prawodawstwo w tym zakresie opiera się na bardzo podobnych zasadach, to jednak są różnice. Jeśli chcemy wiedzieć czy jadąc na wycieczkę do jakiegoś kraju potrzebujemy wizy, to wszelkich informacji na ten temat uzyskuje się w przedstawicielstwach dyplomatycznych tego państwa.

Jest wiele kategorii wiz, każdy kraj może ustanawiać takie kategorie, jakie najbardziej pasują do jego polityki.

Najczęściej spotykane wizy to :

– wiza turystyczna ( zazwyczaj ważna tylko 90 dni)

– wiza tranzytowa ( zazwyczaj ważna tylko 5 dni i uprawniająca tylko do przejazdu przez dany kraj)

– wiza biznesowa( pozwolenie na prowadzenie biznesu na terenie obcego kraju przez określony wizą czas )

– wiza pracownicza jw

– wiza studencka ( pozwala na podjęcie nauki w danym kraju przez określony czas)

– wiza dyplomatyczna – tylko dla tych, którzy mają paszport dyplomatyczny

– wiza na granicy- wydawana bezpośrednio na przejściu granicznym

 

Wizy mogą uprawniać do jednokrotnego, lub wielokrotnego wjazdu na teren obcego państwa, trzeba jednak pamiętać, że niestety wiza nie gwarantuje ze stu procentową pewnością wjazdu na teren obcego państwa, bo wiza może być w każdej chwili anulowana ( tak dość często dzieje się przy wjeżdżaniu do USA).

Polska jest członkiem Unii Europejskiej  i należy  do strefy Schengen, a to uprawnia do wjazdu i pobytu we wszystkich krajach UE .

Musimy pamiętać, że o uzyskanie wizy należy odpowiednio wcześnie zadbać, a nie czekać do ostatniej chwili, zwłaszcza ,że czas uzyskania wizy waha się od kilku, kilkunastu godzin, aż do kilku miesięcy. Trzeba też być przygotowanym na niemałe opłaty za wizę ( na przykład wiza turystyczna do USA kosztuje 600 zł ) i pamiętać, że oprócz wizy do kraju docelowego, trzeba też samemu zadbać o wizy tranzytowe krajów przez które się przejeżdża. Podróżując samolotem pamiętajmy o tak zwanych międzylądowaniach, bo bardzo często tam też wymagana jest wiza.

Wszystkich niezbędnych informacji na temat zasad wjazdu i pobytu udzielają przedstawicielstwa dyplomatyczne albo konsulaty.

Lista państw do których potrzebna jest wiza w kolejności alfabetycznej : Afganistan, Algieria, Angola, Arabia Saudyjska, Australia,Azerbejdżan, Bahrajn, Bangladesz, Benin, Bhutan, Białoruś, Burkina Faso, Burundi, Chiny, Czad, Dżibuti, Egipt, Erytrea, Etiopia, Fidżi,Gabon, Ghana,Gujana,Gwinea, Gwinea Bissau,Gwinea Równikowa, Indie,Indonezja,Irak, Iran, Jemen, Jordania,Kambodża,Kamerun,Katar,Kazachstan,Kenia,Komory,Demokratyczna Republika Konga, Korea Północna,Kuba,Kuwejt, Laos,Lesotho,Liban,Liberia,Libia,Madagaskar,Malawi,Malediwy,Mali,Mauretania,Mozambik,Namibia,Nauru,Nepal,Niger,Nigeria,Oman,Pakistan,Palau, Papua Nowa Gwinea, Rosja, Republika Środkowoafrykańska,Republika Zielonego Przylądka,Rwanda,Senegal,Sierra Leone, Somalia,Sri Lanka,Stany Zjednoczone Ameryki,Sudan , Sudan Południowy,Syria,Tadżykistan,Tanzania,Togo,Tonga,Turcja,Turkmenistan,Tuvalu,Uganda,Uzbekistan,Wietnam,Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Marshalla , Wyspy Salomona, Zambia,Zimbabwe, Zjednoczone Emiraty Arabskie

 

Kategorie: Poradnik podróżnika,