Lecimy z z małymi dziećmi -bilety

Pamiętajmy, że podróżowanie z dzieckiem zawsze wiąże się z koniecznością kupna dla niego osobnego biletu, nawet jeśli ten bilet nie będzie kosztował ani złotówki. Rodzic nie może zabrać ze sobą dziecka na ten sam bilet, to jest wykluczone na wszystkich znanych liniach lotniczych.

W liniach lotniczych stosowany jest następujący podział wiekowy pasażerów -

– za niemowlę uważa się dziecko, które nie skończyło dwóch lat

– za dziecko uważa się osobę od dwóch do dwunastu lat

– za młodzież uważa się dzieci od dwunastego do osiemnastego roku życia

– za dorosłych uważa się osoby powyżej osiemnastego roku życia .

Ten czytelny podział przekłada się na odpowiednią kategorię pasażera i skutkuje prawami do określonych zniżek, przywilejów, lub ograniczeń. Trzeba zaznaczyć, że linie lotnicze mogą mieć swoje wewnętrzne zasady, które przekładają się na nieco odmienne warunki dla małych pasażerów.

Przy rezerwacji biletu trzeba obowiązkowo podać datę urodzenia dziecka lub niemowlęcia.

Podróżując z niemowlęciem samolotem mamy w zasadzie do wyboru dwie opcje: 

– niemowlę może podróżować na kolanach rodzica i wtedy bilet jest za darmo, albo najwyżej jego koszt to 20 % ceny normalnego biletu ( w zależności od linii lotniczej jaką podróżujemy)

– niemowlę może podróżować w swoim specjalnym foteliku na osobnym siedzeniu w samolocie, wtedy bilet dla malucha to w zależności od linii od 50-70% ceny normalnego biletu. Im bilet droższy tym zazwyczaj limit bagażu większy.

Ceny biletów lotniczych  dla dzieci do dwunastego roku życia, stanowią zazwyczaj połowę ceny normalnego biletu, ale jest różnie na różnych liniach i na różnych trasach.

Jeśli decydujemy się na przewóz niemowlęcia  w foteliku, trzeba koniecznie sprawdzić, czy fotelik jakim dysponujemy ma opcję do stosowania w samolocie, bo jeśli nie ma, to raczej będzie podczas podróży samolotem nieprzydatny i na dodatek trzeba go będzie przewozić w luku bagażowym przeważnie za dodatkową opłatą. Na każdym foteliku powinno być specjalne oznakowanie informujące o takiej opcji.

Trzeba też pamiętać, że dla  małych dzieci przeznaczone są w samolotach specjalne szelki, które mają pełnić role pasów bezpieczeństwa i które trzeba koniecznie zapinać ilekroć zażąda tego komunikat.

 

 

Kategorie: Poradnik podróżnika,